Εργαστήριο Πληροφορικής

ergastirio1

Υπεύθυνη καθηγήτρια εργαστηρίου: κ. Μποτζάκη Αθανασία

Κανόνες λειτουργίας Εργαστηρίου Πληροφορικής

Οι μαθητές που χρησιμοποιούν το εργαστήριο οφείλουν να τηρούν τους εξής κανόνες:

• Να έρχονται στο εργαστήριο για μάθημα χωρίς να αργοπορούν, να μην φέρνουν φαγητό ή νερό ή αναψυκτικό στο χώρο του εργαστηρίου και τα χέρια τους πρέπει να είναι καθαρά.
  • Στον χώρο του εργαστηρίου δεν εισέρχεται κανένας μαθητής, αν μέσα  δεν βρίσκεται ο καθηγητής Πληροφορικής. Κάθονται πάντα στη συγκεκριμένη θέση που έχει δηλωθεί εξ΄ αρχής και δεν βάζουν στον πάγκο εργασίας τους τις τσάντες κ.α.
  • Δεν επιτρέπεται να προσθέτουν ή να αφαιρούν εφαρμογές ή να αλλάζουν την επιφάνεια εργασίας. Ακολουθούν πάντα τις οδηγίες που τους δίνονται από τον καθηγητή και δεν ανοίγουν άλλα προγράμματα από αυτά που του έχουν ζητηθεί. Επίσης δεν εκτυπώνουν αν δεν έχει ενημερωθεί ο καθηγητής.
  • Κατά την διάρκεια του μαθήματος κανένας δεν σηκώνεται από την θέση του και δεν πηγαίνει σε άλλο υπολογιστή και οι ομάδες εργασίας συνεργάζοναι χαμηλώφωνα, τηρώντας κανόνες ευγένειας και σεβασμού τόσο στα μέλη της ομάδας τους όσο και στους υπόλοιπους συμμαθητές τους.
  • Δεν προκαλούν φθορές τόσο στον υπολογιστή όσο και στον πάγκο εργασίας, Μετά το τέλος του μαθήματος, γίνεται έλεγχος των υπολογιστών από τον καθηγητή για το αν έχει συμβεί αδικαιολόγητη ζημιά σ΄αυτόν.
  • Ο χώρος του εργαστηρίου πρέπει να διατηρείται καθαρός και οι θέσεις εργασίας να είναι τακτοποιημένες στο τέλος του μαθήματος.