Διαδραστικοί Πίνακες

Το σχολείο μας διαθέτει (5) διαδραστικούς πίνακες οι οποίοι είναι σε αίθουσες τμημάτων και στο εργαστήριο Φυσικών επιστημών.

Τα διαδραστικά συστήματα υλοποιήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος "Πιλοτικής Εισαγωγής Διαδραστικών Συστημάτων και Συναφούς Εξοπλισμού για μια Ψηφιακά Υποστηριζόμενη Διδασκαλία στην τάξη". Οι υπεύθυνοι καθηγητές για την υλοποίηση του έργου ήταν:

Πρόεδρος: κ. Κριτσινιώτη Μαργαρίτα

Μέλη: κ. Γκουβά  Παρασκευή και κ. Ποτογλου Αθηνά

Η καθηγήτρια κ. Γκουβά Παρασκευή παρακολούθησε και πιστοποιήθηκε επιτυχώς το πρόγραμμα "Επιμόρφωσης πολλαπλασιαστών στην Εκπαιδευτική Αξιοποίηση Διαδραστικών Συστημάτων Διδασκαλίας" και είναι υπεύθυνη "πολλαπλασιάστρια" του λογισμικού των διαδραστικών συστημάτων" του σχολείου μας.

Με τους διαδραστικούς πίνακες το σχολείο μας, προσφέρει την δυνατότητα στους μαθητές μας σε όλα τα μαθήματα να χρησιμοποιήσουν οποιοδήποτε λογισμικό υπάρχει εγκατεστημένο στο υποστηρικτικό PC, όπως οι φυλλομετρητές ιστού ή άλλες δημοφιλείς εφαρμογές και να αποθηκεύσουν σημειώσεις που δημιουργούντα πάνω στην επιφάνεια του διαδραστικού πίνακα.

Η παιδαγωγική επίδραση των διαδραστικών πινάκων στους μαθητές μας έχει τα ακόλουθα αποτελέσματα:

• Αύξηση ενθουσιασμού και ενδιαφέροντος
  • Περισσότερες ευκαιρίες για συμμετοχή και συνεργασία
  • Ανάπτυξη κοινωνικών και προσωπικών δεξιοτήτων
  • Λιγότερες σημειώσεις μέσα στην τάξη
  • Αυξημένη ανταπόκριση και δυνατότητα αφομοίωσης σύνθετων εννοιών
  • Καλύτερη εκμάθηση για παιδιά με διαφορετικά στυλ μάθησης (Ακουστικό, Οπτικό, Κιναισθητικό)
  • Αύξηση αυτοπεποίθησης

p2080741 s2