Το Glossomobil επισκέφτηκε το σχολείο μας

Glossomobil-Willkommen im 7. Gymnasium Korydallos!

Στις  25 και 26 Νοεμβρiου  2013 επισκέφθηκε το σχολείο μας το Glossomobilτο ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Γερμανικά σε Κίνηση». Οι μαθητές, που διδάσκονται τη Γερμανική ως 2η Ξένη Γλώσσα έφτιαξαν Puzzle, άνοιξαν το αερόστατο στο προαύλιο του σχολείου μας, έπαιξαν με την εκπαιδευτική μπάλα, τραγούδησαν και άκουσαν τραγούδια, ενώ ταυτόχρονα  έμαθαν, θυμήθηκαν και εξασκήθηκαν στην Γερμανική Γλώσσα (αριθμοί, χρώματα, τοποθεσίες, άρθρωση και  προφορά λέξεων ). Είχαν επίσης την ευκαιρία να προσεγγίσουν διαθεματικά τις γνώσεις τους (Γεωγραφία - Χάρτες , Γυμναστική - Κινητικά  ομαδικά παιχνίδια στο προαύλιο, εξάσκηση επικοινωνιακών δεξιοτήτων - προφορικός λόγος με  παιχνίδι μπάλας - ομαδική εξάσκηση στόν προφορικό λόγο - ακουστική κατανόηση με βιντεο). Οιεναλλακτικοί τρόποι μάθησης αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της διδασκαλίαςτης Γερμανικής Γλώσσας, και εφαρμόζονταισυστηματικά απο την υπεύθυνη καθηγήτρια Γερμανικής Γλώσσας του σχολείου μας  κ. Γκουβά Παρασκευή.Στο καθημερινό μάθημα της Γερμανικής Γλώσσας οι μαθητές έχουν την δυνατότητα με εναλλακτικούς τρόπους διδασκαλίας όπως αυτοί, που εφαρμόστηκαν απο τις εξειδικευμένες εκπαιδευτικούς αυτού του  πρωτοποριακού προγράμματος να  ικανοποιούν την περιέργεια, την ανάγκη για γνώση, τη χαρά εποικοδομητικής χρήσης των ταλέντων,  καθώς και να ανακαλύπτουν την εφαρμογή και χρησιμότητα των διδασκομένων στην καθημερινή τους ζωή - κάτι που αποτελεί κίνητρο μάθησης (Μοtivationsstimulus).

Παρακολουθείστε παρακάτω το βίντεο με τις φωτογραφίες από τις δραστηριότητες των μαθητών μας, που έξασκήθηκαν διασκεδάζοντας στη Γερμανική Γλώσσα !!!