Οι μαθητές μας αντιλαμβάνονται την έννοια του συνανθρώπου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 7ου Γυμνασίου Κορυδαλλού

αντιλαμβάνονται την έννοια του συνανθρώπου.

vlaxos

Σε καιρούς αφιλίας, κρίσης αξιών και οικονομικής δυσχέρειας οι νέοι πάλι δείχνουν το δρόμο σε εμάς τους μεγάλους. Κατανοούν ότι η κοινωνία δομείται από όλους μας. Καταλαβαίνουν και ξεφεύγουν από την έννοια του ατόμου στην έννοια του ΠΡΟΣΩΠΟΥ, προς την όψη του άλλου, του συνανθρώπου και αντιλαμβάνονται άμεσα τις ανάγκες των άλλων. Σε συνέχεια συζήτησης που έγινε στο μάθημα των θρησκευτικών αισθάνθηκαν την ανάγκη να συμβάλλουν με μια μικρή οικονομική συμβολή στο συσσίτιο ενός Ιερού ναού. Με συντονισμό από τον εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Βλάχο μαζεύτηκαν και διατέθηκαν από τα παιδιά 109 ευρώ στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννη Ρέντη. Ο ναός αυτός σιτίζει όλες τις ημέρες τις εβδομάδας 75 συνανθρώπους μας. Ευχόμαστε και άλλοι να ακολουθήσουν το παράδειγμά τους.