Διεξαγωγή σεμιναρίου για τις βιωματικές δράσεις των Γυμνασίων

Σύμφωνα 1) με την εγκύκλιο 01-10-2013/Αρ. Πρωτ.139609/Γ2 που ορίζει ότι οι Σχολικοί Σύμβουλοι  ενημερώνουν τους Διευθυντές και Υποδιευθυντές των Γυμνασίων για τις γενικές αρχές και τις διδακτικές πρακτικές της καινοτομίας των Βιωματικών Δράσεων και 2) με την διατυπωμένη ανάγκη σχετικής ενημέρωσης των εκπαιδευτικών, η Σχολική Σύμβουλος Παιδαγωγικής Ευθύνης των σχολείων σας Μαλαματή Δίτσιου οργανώνει σεμινάριο με θέμα:

Εισαγωγική ενημέρωση για τις βιωματικές δράσεις (μέθοδο project)

με έμφαση στο «Σχολική και Κοινωνική Ζωή (ΣΚΖ)

την Τρίτη 8 Οκτωβρίου και ώρα 12-3μμ στο 7ο Γυμνάσιο Κορυδαλλού (Χειμάρας και Μ.Ασίας). Παρακαλούνται οι Διευθυντές να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς για την παρακολούθηση του σεμιναρίου.

Η Σχολική Σύμβουλος Πειραιά

Μαλαματή Δίτσιου

Ακολουθεί το εκπαιδευτικό υλικό που μας δόθηκε από την Σχολική Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου μας, κ. Μαλαματή Δίτσιου.

Παρουσίαση του τραγουδιού "Imagine" του J. Lennon.(Μπορείτε να την κατεβάσετε στον υπολογιστή σας επιλέγοντας download)

Ένα ολιγόλεπτο βίντεο για το ρατσισμό.

Στηρίζω τη μάθηση και ανταποκρίνομαι στις ανάγκες των μαθητών μου.

Το Φινλαδικό Θαύμα στην Παιδεία.

Ανθρώπινα Δικαιώματα, Εγχειρίδιο Διεθνούς Αμνηστίας.

Βιωματικές Δραστηριότητες - ΣΚΖ.

Δημιουργία Ομάδας - Βήματα της Διαδικασίας.

Δραστηριότητα για δημιουργικότητα.

Δραστηριότητες Γνωριμίας της Ομάδας.

Οδηγίες για Βιωματικές Δράσεις, στην Α΄ Γυμνασίου 2013-14.

Μία  ταινία με υπότιτλους για το ρατσισμό (μπλε μάτια).

Πρόγραμμα Σπουδών για ΣΚΖ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης).

Φυλετικές Διακρίσεις (Φωτογραφία).