Οδηγίες για η-τάξη και Webex

Οδηγίες
για  η-τάξη και Webex

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας θα έχουν τη δυνατότητα για εξ΄ αποστάσεως μαθήματα μέσω της Ηλεκτρονικής Σχολικής Τάξης η- τάξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ) αλλά και της πλατφόρμας Webex

Προϋπόθεση για τη συγκεκριμένη εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι οι μαθητές/τριες να έχουν κάνει εγγραφή στο ΠΣΔ ώστε με το username και το password του κάθε μαθητή/τριας να μπορούν να εγγραφούν στο μάθημα του κάθε καθηγητη/τριας.

Για να δείτε τις οδηγίες εγγραφής στο ΠΣΔ πατήστε εδώ.

Οδηγίες χρήσης για  η-τάξη

Αφού έχετε κάνει εγγραφή στο ΠΣΔ, για να δείτε τα βήματα με τα οποία ο/η κάθε μαθητής/τρια θα μπορεί να εγγραφεί στο μάθημα του κάθε καθηγητη/τριας στην πλατφόρμα η-τάξη, πατήστε εδώ.

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορούν να δουν οι μαθητές/τριες συνοπτικά, οδηγίες για την η-ταξη ώστε να μπορούν να:

• εγγραφούν στα μαθήματα,
  • βρίσκουν τις ασκήσεις και τις εργασίες στο κάθε μάθημα,
  • στέλνουν μηνύματα στους εκπαιδευτικούς τους με τυχόν απορίες τους, τις εργασίες τους ή τις ασκήσεις τους. Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο (του εκπ/κού κ. Γιαγκούλη Ν.)

Οδηγίες χρήσης για Webex

Τα links των καθηγητών/τριών  για τα ηλεκτρονικά μαθήματα με Webex έχουν σταλεί με emails  στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών μας.

• Για να δείτε τον τρόπο που μπορεί ένας μαθητής να συνδεθεί στην ηλεκτρονική τάξη του καθηγητή του στο Webex με Smartphone ή Tablet ή PC ή Laptot πατήστε εδώ (του εκπ/κού Ι. Χρήστου).
  • Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας για να γνωρίσουν το περιβάλλον Webex  μπορούν να  πατήσουν εδώ.(του εκπ//κού Π. Χατζησάββα)
  • Προτεινόμενοι έλεγχοι για μία ποιοτική σύνδεση με το Webex

Αν αντιμετωπίζετε προβλήματα ήχου / βίντεου / συνδεσιμότητας κατά τη σύνδεση σας με το Webex, μπορείτε να βρείτε τις κατάλληλες οδηγίες πατώντας εδώ.