Οδηγίες για εξ΄ αποστάσεως μαθήματα μέσω της Ηλεκτρονικής Σχολικής Τάξης

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας θα έχουν τη δυνατότητα για εξ΄ αποστάσεως μαθήματα μέσω της Ηλεκτρονικής Σχολικής Τάξης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ).

Προϋπόθεση για τη συγκεκριμένη εξ αποστάσεως εκπαίδευση είναι οι μαθητές/τριες να έχουν κάνει εγγραφή στο ΠΣΔ ώστε με το username και το password του κάθε μαθητή/τριας να μπορούν να εγγραφούν στο μάθημα του κάθε καθηγητη/τριας.

α. Για να δείτε τις οδηγίες εγγραφής στο ΠΣΔ πατήστε εδώ.

β. Στη συνέχεια και αφού έχετε κάνει εγγραφή στο ΠΣΔ, για να δείτε τα βήματα με τα οποία ο/η κάθε μαθητής/τρια θα μπορεί να εγγραφεί στο μάθημα του κάθε καθηγητη/τριας πατήστε εδώ.

γ. Στο βίντεο που ακολουθεί μπορούν να δουν οι μαθητές/τριες συνοπτικά, οδηγίες για την η-ταξη ώστε να μπορούν να:

• βρίσκουν τις ασκήσεις και τις εργασίες στο κάθε μάθημα,

• στέλνουν μηνύματα στους εκπαιδευτικούς τους με τυχόν απορίες τους, τις εργασίες τους ή τις ασκήσεις τους.

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο

• βρίσκουν τις ασκήσεις και τις εργασίες στο κάθε μάθημα,

Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο (του εκπ/κού κ. Γιαγκούλη Νίκου)