ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

6 Μαρτίου 2014

Υπεύθυνες καθηγήτριες: ΒΕΡΓΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΓΡΑΦΑ ΜΑΡΙΑΝΘΗ

Στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης των μαθητών μας αξιοποιήσαμε την εκπομπή «Έρευνα» του Παύλου Τσίμα, με θέμα τη βία και τον εκφοβισμό στα σχολεία. Μετά την παρακολούθηση του σχετικού υλικού οι μαθητές συνεργάστηκαν ανά τμήμα. Προέβησαν σε ελεύθερο διάλογο επί συγκεκριμένου ερωτηματολογίου για την αποκωδικοποίηση των μηνυμάτων που εισέπραξαν. Δύο «γραμματείς» σε κάθε τμήμα ανέλαβαν να καταγράψουν τα πορίσματα της συζήτησης.

Οι μαθητές μας λειτούργησαν με ωριμότητα, προβληματίστηκαν και ανέλυσαν με κριτικό πνεύμα συμπεριφορές συνήθεις στα σχολικά προαύλια. Ίσως και να κατανόησαν καλύτερα τα κίνητρα ακόμα και της δικής τους συμπεριφοράς.

Παρουσιάζουμε τις απαντήσεις που κατατέθηκαν ανά τμήμα (Α1, Α2, Α3, Α4, Β1, Β4). Δεν έχει γίνει καμία «φιλολογική επέμβαση» στα γραπτά. Είναι προφανές ότι έχουν διατηρηθεί εκφραστικά ή συντακτικά λάθη, ώστε να μην αλλοιωθεί η αυθεντικότητα των κειμένων των παιδιών.

Οι απαντήσεις αξιολογήθηκαν με κριτήριο την πληρότητα της απόδοσης των μηνυμάτων της εκπομπής. Θεωρήθηκε μειονέκτημα η αναφορά σε ιδέες που δε θίγονταν στο προβαλλόμενο βίντεο.

Επίσης, εκτιμήθηκε η εκφραστική αρτιότητα των γραπτών.

Για να δείτε τις απαντήσεις του τμήματος Α1 πατήστε εδώ

Για να δείτε τις απαντήσεις του τμήματος Α2 πατήστε εδώ

Για να δείτε τις απαντήσεις του τμήματος Α3 πατήστε εδώ

Για να δείτε τις απαντήσεις του τμήματος Α4 πατήστε εδώ

Για να δείτε τις απαντήσεις του τμήματος Β1 πατήστε εδώ

Για να δείτε τις απαντήσεις του τμήματος Β4 πατήστε εδώ

ΝΙΚΗΤΕΣ: (Από την Α' τάξη): Α2 τμήμα !

(Από τη Β' τάξη): B4 τμήμα !

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας για την ποιοτική δουλειά τους!!